„The Beatles” Hunter Davies – recenzja

„All you need is love” śpiewa duet McCartney/Lennon w jednym ze swoich najbardziej znanych utworów. Jednak gdy jesteś fanem Beatlesów, sama miłość może ci nie wystarczyć. Na chwilę tekst piosenki staje się nieaktualny. Czymś, czego potrzebuje każdy miłośnik Brytyjczyków, jest opowieść Huntera Daviesa – jedyna autoryzowana biografia big-bandu z Liverpoolu.

Autorem publikacji jest Hunter Davies – brytyjski pisarz i dziennikarz, który bardzo wcześnie zaczął poważnie interesować się wschodzącymi gwiazdami muzyki z Liverpoolu. Jako jeden z pierwszych zaproponował także managerowi zespołu stworzenie o nich rzetelnej książki, która miała być odpowiedzią na półprofesjonalne publikacje pisane przez zagorzałych fanów.

Davies szybko dostał zgodę od zespołu. Przebywał z Beatlesami przez kilka lat, poznał ich rodziny, jeździł z nimi w trasy koncertowe i uczestniczył w nagraniu większości materiału. Jest także posiadaczem sporej kolekcji oryginalnych zapisków, które zbierał po próbach zespołu. Do dziś stanowią one łakomy kąsek dla kolekcjonerów, a sam Davies wspomina, że padł z ich powodu ofiarą rabunku. Książka Daviesa to nie przypadkowa opowieść, a relacja kogoś, kto faktycznie uczestniczył w życiu zespołu, widząc jak ta wielka maszyna działa od wewnątrz.

The Beatles to kompendium wiedzy o zespole – od pierwszego spotkania McCartneya z Lennonem po ostatni koncert na dachu w Londynie. Są tu rozdziały poświęcone każdemu z członków bandu (Paulowi McCartneyowi, Ringo Starrowi, George’owi Harrisonowi oraz Johnowi Lennonowi), dłuższym trasom koncertowym, pobycie w Hamburgu i Stanach Zjednoczonych, dalekim podróżom, rodzinom Beatlesów, a także międzynarodowemu zjawisku Beatlemanii. Autor opisuje także szeroko proces tworzenia najważniejszych utworów czy formalne aspekty istnienia zespołu. Fantastycznym uzupełnieniem lektury jest długa przedmowa, w której Davies zamieścił wiele ciekawych faktów dotyczących Beatlesów, tworzenia książki oraz elementów które wyjaśniły się po latach od pierwszej publikacji. Pojawiają się też informacje o tym, które elementy zostały na życzenie członków rodziny dodane bądź usunięte. Biografia zawiera także dwa posłowia do edycji z 1985 i 2009 roku. Znajdują się tam wiadomości o dalszym życiu Beatlesów oraz konsekwencje śmierci niektórych bohaterów książki i opisy reakcji na nią ludzi.

W książce umieszczono kilka wkładek ze zdjęciami. Większość z nich pojawiła się już w pierwszym wydaniu z 1968 roku. W tamtych czasach była to niezwykła gratka dla fanów, gdyż załączone fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów. Z każdym kolejnym wydaniem przybywało materiału i dziś możemy cieszyć się publikacją zawierającą przeszło pięćdziesiąt zdjęć i listów.

Autoryzowana biografia Beatlesów to niezwykle ciekawa lektura. Fakt, że autor przyjaźnił się z członkami zespołu, miał dostęp do rzeczy bezcennych dla Beatlemaniaków, dodaje jej autentyzmu. Oczywiście przy czytaniu towarzyszyły mi utwory Beatlesów – polecam ten zabieg wszystkim, którzy sięgną po tę arcyciekawą i niezwykle wciągającą pozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: